INTERVJU Han inleder med att tala om USA och ockupationen av Irak.
– USA har förvandlats till en brutal best, säger han. Vi har nu två Israel i mellanöstern – ett i Irak och ett vid medelhavet i Palestina.
Abu Khalil ser konflikten i Mellanöstern och ockupationen av Irak som delar av samma krig: USA:s krig för att kontrollera regionen och stjäla dess naturtillgångar. Israel är mer av en klientstat till USA som inte kan överleva utan supermaktens närvaro, menar Khalil.
Oundvikligen kommer vi in på färdplanen för fred. Enligt Khalil saknar den de viktigaste frågorna och var därför aldrig något att räkna med.
– Den leder palestinierna till en intern konflikt och PFLP motsätter sig den. Främst innebär den dock ytterligare konfiskering av palestinsk mark.
– Israelerna har redan fyra femtedelar av marken och av detta får palestinierna bara 40 procent. Vad återstår? Bara 9-10 procent av landet. Vi är nio miljoner och får bara nio procent av marken!
Byggandet av apartheidmuren på Västbanken fortgår och Khalil menar att israelerna ljuger när de talar om säkerhetsskäl.
– De kallar den för en säkerhetsbarriär, men de vill kontrollera vattentillgångarna. Utan vatten klarar vi oss inte. Vad man gör är att kväva palestinierna, direkt eller indirekt.
I juni 2002 terroriststämplades PFLP av EU efter mordet på den israeliske turistministern Rechavam Ze´evi. Mordet var en hämnd för att Israel kort innan mördat PFLP-ordföranden Abu Ali Mustafa genom att låta en Apache-helikopter avfyra en missil rakt in i hans arbetsrum. Khalil tror emellertid att européerna egentligen inte alls ser PFLP som terrorister.
– Det är USA:s vilja som gick genom Blair till EU-kommissionen.
I sin kritik mot Israels rasism är Abu Khalil allt annat än hänsynsfull.
– De vill skapa en verkligt renblodig ras, säger han.
PFLP förespråkar ett avvecklande av Israel och ett upprättande av en palestinsk stat som lösning på konflikten. Khalil betonar dock att det är en ”sekulär demokratisk stat” de förordar, men säger ändå att han kan tänka sig acceptera en två-statslösning om den innefattar de palestinska flyktingarnas rätt att återvända, ett avvecklande av bosättningarna samt palestiniernas rätt till Jerusalem [al-Quds] som huvudstad. I praktiken tror han emellertid aldrig att israelerna skulle godta ett sådant fredsförslag.
– Om de är kloka bör de ta sin chans nu till fred, men det gör de inte. De för sitt folk till helvetets rand.
– Vi är för en rättvis och allsidig fred genom ett tillämpande av FN-resolutionerna.
Trots att palestinierna är militärt underlägsna kommer Israel aldrig att lyckas knäcka dem.
– Vi har hållit på i 55 år. Kanske måste vi hålla på 55 år till, säger han utan att låta ana någon uppgivenhet i rösten.