På tisdagen sprängdes FN:s huvudkvarter i Bagdad och minst tre personer lär ha dödats. Ockupationsmaktens chef, Paul Bremer, uppskattar att kostnaderna i form av uteblivna intäkter bara för oljeledningssabotaget uppgår till cirka sju miljoner dollar per dag. Han skyller Iraks fattigdom på ”häpnadsväckande vanskötsel av Iraks ekonomi under 40 år och de stora kostnaderna för de politiska sabotage som fortsätter i Irak”.
De två krigen hans eget land fört och den långa isoleringen och sanktionerna mot landet tar han dock inte upp som orsak. Han antyder också att motståndet inte kommer från irakierna själva utan från ”insmugglade terrorister från Syrien”.
– Vi har tagit upp det med syrierna och vi hoppas på bättre samarbete, sade han till Reuters.
I takt med att fler USA-soldater dödas väcks motståndet mot ockupationen också på hemmaplan.
Sammanlagt 122 soldater har dödats sedan president Bush förklarade kriget för över den 1 maj i år. I USA har organisationen Bring them home now bildats för att pressa på regeringen att skicka hem sina soldater från Irak.
”Är Iraks olja ett tillräckligt skäl för en eller två av de 148 000 amerikanska ockupationssoldaterna ska dö om dagen de närmaste fyra åren?” frågar sig organisationen på hemsidan Bringthemhome-now.com.
Bakom organisationen finns ett antal organisationer för krigsveteraner och anhöriga till soldater som antingen är i Irak nu eller har blivit dödade där.
I veckan har också de första rättsliga efterspelen för de så kallade mänskliga sköldar som rest till Irak i början av året kommit.
Brevledes har cirka 20 antikrigsaktivister beordrats att betala 100 000 dollar i böter till finansdepartmentet för att genom sin resa ha brutit USA:s sanktioner mot Irak.
Att det skulle handla om att bestraffa och slå undan benen på fredsrörelsen förnekar dock företrädare för departementet.
– Sanktioner är ett viktigt utrikespolitiskt verktyg och de måste upprätthållas, säger Taylor Griffin och förnekar att domarna på något vis är politiska.
– Jag tänker inte betala en cent för fortsatt produktion av amerikanska massförstörelsevapen. Så vitt jag vet är de fler än alla andra länders tillsammans och har överallt lett till eskalation i rustnings-kapplöpningen, säger en av de bötesskyldiga, Faith Fippinger 62-årig före detta lärarinna från Florida, till CNN.