Två dagar före söndagens oroligheter i Kinshasa, varnade Ekvatorialguineas president Obiang Nguema för kupper även i andra afrikanska länder.
Enligt Obiang Nguema har det vid utredningen av kuppförsöket i Ekvatorialguinea framkommit uppgifter om att det fanns planer på att först störta hans regering och sedan genomföra kupper även i öriket São Tomé e Príncipe och DRK och eventuellt också i andra afrikanska länder.
– Vi tror att det är nödvändigt för alla afrikanska länder att vara vaksamma mot denna nya form av statsterrorism, sade Obiang Nguema vid ett besök i grannlandet Kamerun där han träffade landets president Paul Biya.
Kuppförsöket i DRK inleddes tidigt på söndagsmorgonen med attacker mot fyra militärförläggningar och en privat tv-station i huvudstaden Kinshasa.
Granater sköts också mot ett tättbefolkat området i staden. Officiellt dog endast en soldat vid oroligheterna medan flera skadades. Redan på söndagseftermiddagen visade 15 tillfångatagna soldater upp i kongolesisk tv, några av dem skadade. En av dem uppgav att han tillhörde den förre presidenten och envåldshärskaren Mobutu Sese Sekos parti.
DRK styrs för närvarande av en övergångsregering. Den leds av Joseph Kabila. Två av de fyra vicepresidenterna är ledarna för de två viktigaste rebellgrupper som fram till fredsuppgörelsen förra sommaren försökte störta Kabila regering. I fredsuppgörelsen ingår att de tidigare rebellstyrkorna skall integreras i regeringsarmén och bilda en ny nationell armé.
Omedelbart efter söndagens kuppförsök träffade Kabila sina fyra vicepresidenter på okänd ort, innan han framträdde i tv och uppmanade alla kongoleser att vara på sin vakt. På en presskonferens uppgav inrikesminister Theophile Mbemba Fundu att det rörde sig om en attack av beväpnad militär som var ute efter att destabilisera landet.
I Zimbabwe väntar 70 legosoldater på rättegång för sin inblandning i kuppförsöket i Ekvatorialguinea. De greps vid en mellanlandning i Harare i början av mars. De förnekar inblandning och de flesta av männen har uppgett att de är säkerhetsvakter och att de var kontrakterade för att skydda gruvanläggningar i DRK.
Upptäckten av olja i Ekvatorialguinea har förvandlat landet från en liten kakaoexportör till en stor mottagare av utländska investeringar, inte minst från USA som blir allt mer beroende av oljeimport från Västafrika.